MANUELA OTEL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORUMUZ 2023

Doğal kaynakların çevre sorumluluğu bilinci ile etkin kullanımını sağlamak amacıyla; kaynak tüketiminden doğacak her türlü atıkların minimum seviyeye indirilmesi, kaynağında ayrıştırılması ve tehlikelilerin çevreye zarar vermeden bertaraf edilmesi, ilgili yasa ve yönetmeliklere uymak ve sürekli iyileştirmek, çalışanlarımıza, misafirlerimize, tur operatörlerimize, tedarikçilerimize ve topluma çevre bilincinin aşılanmasına katkıda bulunmak, politikamızı yaşam tarzı haline getirmek, hayatımızın her alanına yayılması için uygulamalarımızın sürekliliğini sağlamak ve kamuoyu incelemesine açık tutmak hedeflerimizdir.

Çalışanlarımızın eğitimlerini düzenli olarak sağlamayı, koşullarını sürekli iyileştirerek maruz kalabilecekleri tehlike ve riskleri önceden tespit edip olası iş kazalarının ve meslek hastalıklarının önüne geçmeyi hedeflemektedir.

Yasal şartlar ve kendi şartlarımıza uyarak, ekip ruhu içerisinde insan sağlığını ve insan haklarını korumak, güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı temin etmek için, tüm çalışanlarımızı eğitimler yardımıyla bilinçlendirerek kendilerinin, diğer çalışanların ve misafirlerimizin sağlık ve güvenliklerinin tehlikeye atmamayı temel görev olarak benimsetmek, risk analizlerimizi gözden geçirerek önleme kültürünü sürekli iyileştirmek iş sağlığı & güvenliği politikamızdır.

Bütün yeme içme hizmetlerimizde gıda güvenliği temelli anlayışımızla misafirlerimize memnuniyetlerini pekiştirecek hizmetler sunuyoruz.

Irk, cinsiyet, engellilik gibi konularda ayrımcılığa fırsat vermeden, savunmasız grupların istismarının önlenmesi için çalışmayı, ücret ve hizmet kalitesinin artırılması da dâhil olmak üzere turizm tarafından yaratılan yerel istihdamın sayısını ve kalitesini arttırmayı hedeflemektedir.

Tesisimiz, imkanları dahilinde herkes için erişilebilir turizm hizmetleri sunmayı taahhüt eder ve erişilebilirlik düzeyi hakkında müşterileri ve paydaşlarını internet sitesi aracılığıyla açık ve doğru şekilde bilgilendirir.

Yenilenebilir enerji kaynaklarını tercih ederek temiz enerji tercihimizi ispatlıyoruz.

Kültürel mirasa fayda sağlamayı ve kültürel mirasa verilen zararı en aza indirmektir.

Satın alma politikamız yerel, çevreye duyarlı, adil ticarete dayalı ve verimli satın almaya yöneliktir. Tedarikçilerimizin sürdürülebilirlikle ilgili süreçlerini kontrol etmekteyiz.

Misafirlerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını önceden tespit ederek maksimum seviyede memnuniyet sağlamaktır.

Bölge halkına sosyal ve ekonomik fayda sağlamayı ve halka olan olumsuz etkileri en aza indirmektir.

Tesisimizde, tanıtımda tüm kesimlere doğru bilgi verir. Tanıtımda her zaman gerçek görsel materyal kullanır. İnternet sitesinde, sosyal medya hesaplarında ve diğer basılı ve yazılı tanıtım kanallarında ve pazarlama iletişiminde otelimiz, ürün ve hizmetleri açısından şeffaf ve gerçekçi bir yapıya sahiptir.

Bulunduğumuz yerlerde, yerel istihdamı arttırmak, doğal yaşamı korumak ve zenginleştirmek için gerekli her türlü önlemi alır, çevremize sahip çıkmak adına yaptığımız tüm faaliyetleri bütün paydaşlarımızla paylaşırız.

SÜRDÜRÜLEBİLİR OTELCİLİK FAALİYETLERİMİZ

 • Enerji tasarruflu ekipmanlara geçiş yaparak tesisimizdeki tüm klimaları inverter A++ olan elektrik tasarruflu olanlarıyla değiştirdik.
 • Dış mekan aydınlatmalarımızı gün ışığına göre zaman ayarlı hale getirerek boşuna harcanan elektriğin önüne geçtik
 • Tüm otel aydınlatmalarını tasarruflu led ampullerle yeniledik.
 • Misafir odaları sıcak su kaynağını ,çatılarımızdaki güneş panelleri aracılığıyla kullandığımız solar enerjiden sağlayarak yenilenebilir enerji kaynağı kullanmaktayız
 • Misafir odaları elektrikli aletleri enerji tasarruflu modelleriyle yenilediğimizi iletiriz.
 • Genel alan wc lerinde tuvalet rezervuarlarında ikili su seçeneğiyle,daha az su kullanımını teşvik ediyoruz
 • Kahvaltı sunumlarında serpme kahvaltıyı,kişiye göre,açık ürün olarak belirleyerek,israfı minimuma indiriyoruz.
 • Misafir odalarında tek kullanımlık buklet malzemelerinde isteğe bağlı olarak terlik hizmeti sunulmakta,kalan diğer kimyasal kullanım ihtiyaçları büyük dispenlerde sunulmaktadır.
 • Kahvaltı sunum ürünlerimizden reçelleri kendimiz üretiyoruz,kendi ürettiğimiz zeytin ve zeytinyağını kullanıyoruz.Peynir çeşitlerimizi yerel tedarikçi tercih ediyoruz.
 • Mutfak üretim malzemelerini yerel pazarlardan tedarik ediyoruz
 • Alakart mutfağımızda kullandığımız balık çeşitleri yerel balıkçıların avladığı ürünlerdir.
 • Tedarikçilerimizi de bölge esnafından tercih ediyoruz.Kasabımız ,manavımız yerel esnaftan sağlanıyor.
 • Alkollü ve alkolsüz içeceklerimizde çevreye duyarlı alımlar yapmak amacıyla depozitolu içeceklere yer veriyoruz.
 • Verimli satın alma yapabilmek amacıyla kuru erzağımızı büyük ambalajlı çuvallı ürünlerden tercih ediyoruz.
 • Otel karşılama alanımız,oda konseptlerimiz Bodrum bölgesi sembolü renklerle bezenmiştir.
 • Hemen iyileştirme yapamadığımız uygulamaları da hedeflerimizde planlayarak gelecek yıl yapabilmek için aksiyonlar alıyoruz
 • Kısıtlı misafirlerimiz için koşullarımızı iyileştirmek istiyoruz,bu konuda neler yapabiliriz araştırıyoruz.
 • Hiçbir otelcilik faaliyetimiz sonucunda havaya,suya,toprağa zarar vermemek için elimizden geleni yapıyor,iyileştiriyor,aksiyona geçiyoruz.